ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Často kladené dotazy o kameni

Frequently Asked Questions neboli často kladené dotazy

O krok zpět

Zajímavosti

  • víte, že ve Španělsku na mezinárodním letišti MADRID (BARAJAS) T4 je na podlahách použitý leštěný mramor z naší nabídky? Tímto letištěm denně projde 50.000 pasažérů!
  • víte, že v západní Evropě a USA se přírodní kámen používá na 47 % kuchyňských desek?!
  • víte, že z mramoru jsou postaveny stovky let staré a významné stavby? Tak třeba šikmá věž v Pise je celá z mramoru a její stavba je datována od roku 1173!

Je přírodní kámen vhodný pro podlahy, obklady, koupelny, kuchyňské desky, dlažby, fasády, parapety, schody, stoly, umyvadla a vaničky?

Odpověď: ano, je a nejen na toto. Využití je velmi rozmanité. Na rozdíl od umělého kamene, který je současnou módní záležitost a jeho složení je z různých chemikálií, které jsou mnohdy škodlivé lidskému organismu, je přírodní kámen 100% BIO materiál.

Navíc například mramor patří k léčivým receptivním kamenům a napomáhá k zachování příznivého zdravotního stavu. Mramor uklidňující a zbavující stresu, mírní alergické reakce, podporuje zdravý vývoj dětí.

Kuchyňská pracovní deska z mramoru nebo žuly?

Odpověď: lze použít obojí. Rozdíl je ve stupni tvrdosti kamene. Mramor má na stupnici tvrdosti 3-5, žula pak 5-8. Tvrdost je dle konkrétního druhu kamene. Jsou mramory i žuly, které jsou naprosto identicky tvrdé či mají pouze minimální rozdíly tvrdosti.

Výhodou obou kamenů je, že na rozdíl od umělých kamenů (Technistone, Silestone, Corian, apod...), lamino či dřevěných desek, které odolají maximální 1200 celsia, přírodní kámen jako jediný snáší teploty nad 10000 celsia bez jakéhokoliv poškození!

Nevýhoda žuly je, že je více nasákavá a tak méně odolává olejům a tekutinám. Nevýhodou mramoru je, že méně odolává kyselinám typu citrón, víno apod. V obou případech je ale prováděna ochrana impregnací, která kámen chrání proti těmto nedostatkům a za běžných domácích podmínek lze bez obav pracovat jak s oleji tak kyselinami.

Námi používané impregnace jsou trvalé. Je ovšem doporučeno jednou za několik let impregnaci z preventivních důvodů opakovat, nicméně v mnoha případech to není vůbec třeba.

Volbu materiálu doporučujeme nechat na vhodnosti užití do interiéru nebo dle výběru pro jeho líbivost.

Nepoškrábu lesklý nebo matný povrch kamene?

Odpověď: podobně jako jakýkoliv jiný povrch, jako je umělý kámen, dřevěná či lamino podlaha, dlažba, lino, i povrch kamene poškrábat lze, ale díky své tvrdosti méně než běžně užívané materiály. Výhodou je, že pouze přírodní masivní materiál lze opětovným přeleštěním kdykoliv renovovat a docílit tak zcela nový vzhled.

Lze použít přírodní kámen pro podlahové a stěnové vytápění či obklad krbu?

Odpověď: ano, díky minimální tepelné roztažnosti, rychlé a dlouho trvající akumulaci tepla je přírodní kámen nejvhodnějším řešením pro podlahové a stěnové vytápění. Velmi často se přírodní kámen využívá jako topný panel. Přírodní kámen je také dobrý izolant a snáší vysoké teploty.

Je přírodní kámen nasákavý a je možné zabránit nasákavosti tekutin a kyselin?

Odpověď:Jedná se o přírodní materiál, který je mírně nasákavý (od cca 0,1%). Ochranou proti nasákavosti je impregnace. Používáme širokou škálu profesionálních impregnací, které zcela zamezí vniku jakýchkoliv, v domácnosti běžně dostupných tekutin, včetně kyselin z citrusových plodů, červených vín a olejů. Námi používané impregnace jsou trvalé. Je ovšem doporučeno jednou za několik let impregnaci z preventivních důvodů opakovat, nicméně v mnoha případech to není vůbec třeba.

Je pravda, že mramor je více nasákavý než žula?

Odpověď: ne, není to vždy tak. Námi nabízené mramory jsou technicky velice dobré a většina z nich má mnohem menší nasákavost než žuly. Lze porovnat v sekci vzorník. U každého druhu kamene máme jeho technické parametry rozepsané.

Když použiji lesklý povrch na podlahu či do koupelny, nebude to klouzat?

Odpověď: přírodní kámen díky svým vlastnostem neklouže o nic víc, než běžně používané podlahy či dlažby, naopak klouže méně, než laminátové plovoucí podlahy, a to i za mokra.

Nepopraská kámen na podlaze, obkladu, či desce?

Odpověď: ne, pokud nevyvinu tlak od 120 až 250 MPa (dle konkrétního druhu kamen). Pro porovnání, pneumatika v nákladním automobilu má v průměru tlak 0,8 MPa.

Když upadne hrnec či upustím kladivo, nepoškodím povrch kamene?

Odpověď: při běžném užívaní ne, naopak přírodní kámen vykazuje větší odolnost, než jakýkoliv materiál běžně užívaný v domácnosti.


Chcete se na cokoliv zeptat? Pište na piedra@piedra.cz


O krok zpět

Kontaktujte nás

Vaše osobní údaje zadané do formuláře budou použity k odeslání odpovědi.
Odeslání zprávy. Všechna pole označená (*) jsou povinná.

Kamenný koberec

Interiéry z přírodního kamene

Exteriéry z přírodního kamene

Přihlášení / registrace